Thursday, January 24, 2013

Thrifty Thursday: Make Your Own Individual Servings


If you go through individual servings of items quickly, consider making up your own and save up to 50% per serving on the cost, maybe more if you are able to use a coupon.

I bought all these name brand items on sale for cheaper than store brand items. I will package them in to individual snack cups that hold a 1/2 C servings (FYI - a box of pudding or jello will make 4 filled snack cups.)

4 comments:

Char W said...

What a great idea to save money. The individual servings are always so much more expensive than a DIY. I like the convenience of the individual servings especially on a trip though, no worrying about cleaning containers and making sure they get home.

mary_smith said...

I do the same thing! We save a ton of money and the larger containers are great for planting seeds!!!

Sarah Osborne said...

What a great idea!

Jenn said...

We do that too!